Szczepienia są jedną z najważniejszych rzeczy, którą możemy zrobić dla swojego zdrowia. Mimo tego nie wiele osób pamięta, aby się regularnie szczepić. Dzięki zaszczepieniu się możemy uniknąć przyszłych powikłań.
Szczepienia zalecane osobom dorosłym
RSV – Może doprowadzić do zapalenia płuc czy zapalenia oskrzelików, które wymagają hospitalizacji. Zaleca się 1 dawkę w 24-36 tygodniu ciąży oraz dla wszystkich osób nieuodpornionych.
Pneumokoki – Szczepienie przeciwko pneumokokom jest niesamowicie ważne, bakterie te mogą powodować zagrażające życiu infekcje takie jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc.
COVID-19 – Wirus może doprowadzić do gorączki, zapalenia płuc, ostrej niewydolności czy sepsy. Dlatego należy pamiętać, aby szczepić się od 6 do 12 miesięcy po ostatniej dawce.
Ospa wietrzna – zazwyczaj jest chorobą łagodną, szczególnie u dzieci, czasami jednak może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zapaleni mózgu, zapalenie płuc, infekcje skórne, dlatego warto jest się zaszczepić 2 dawkami jeśli wcześniej nie przechodziło się choroby.
Tężec – Jest to niezwykle groźna choroba, która może doprowadzić wielu powikłań utrudniających poruszanie się czy powodujących bóle mięśni dlatego warto zaszczepić się raz na 10 lat oraz w 3 trymestrze każdej ciąży .
Półpasiec – Może powodować problemy z oczami czy też neurologiczne powikłania, które mogą poważnie zagrażać życiu. Zalecane jest pomiędzy 19 a 49 rokiem życia przyjąć 2 dawki tak jak po 50 roku życia .
MMR – Jest jedną z najważniejszych szczepionek, ponieważ chroni przed 3 poważnymi chorobami odrą, świnką i różyczką. Od 19 roku życia należy jeszcze raz się zaszczepić, jeśli osoba wcześniej nie była szczepiona należy przyjąć szczepionkę jeszcze raz.
Kleszczowe zapalenie mózgu – Może doprowadzić do problemów z pamięcią i koordynacją, a nawet do śmierci. Należy zaszczepić się 3 razy, a następnie przyjmować dawki przypominające raz na 3 lata.
WZW A – Wirus objawia się gorączką, bólem głowy, brzucha, mięśni i stawów ,żółtaczką, ciemnym moczem i jasnym stolcem. Zalecane jest zaszczepić się 2 dawkami (lub 3 w przypadku preparatu łączonego WZW A i WZW B).
WZW B – Wirus może doprowadzić do przewlekłego zapalenia wątroby, żółtaczki, nudności oraz wymiotów. Zazwyczaj szczepionka podawana jest w 3 dawkach, lecz można podzielić ją na 4 dawki w schemacie przyśpieszonym.